نقشه سایت
فرآیند تولید لوله های ERW :
قسمت فرم دهی لوله : این بخش شامل ماشین آلات اصلی تولید لوله شامل ماشین آلات پردازش کلاف، فرم دهی ،سایزدهی ،برداشتن گرده جوش داخلی و خارجی ،برش و خط خروجی است که کلاً توسط شرکت کوساکابه ژاپن که یکی از تامین کنندگان شناخته شده دنیا در زمینه طراحی و ساخت کارخانجات لوله سازی براساس آخرین تکنولوژی روز دنیاست تامین شده اند.
سیستم زیرزمینی ذخیره کلاف:
این نوع سیستم ذخیره کلاف که برای اولین بار در دنیا در شرکت کالوپ ساخته شده و مورد استفاده قرار گرفته است قادر است ظرفیت تولید خط را به نحو محسوسی افزایش دهد در مقایسه با دستگاههای ذخیره کلاف مرسوم (accumulator ) این سیستم نیازی به تعمیر و نگهداری مرتب و فضای زیاد برای نصب ندارد.

 

 
ماشین نورد لبه ورق: این ماشین قادر است لبه های ورق را نورد نموده ،آنها را برای شرایط بهینه جوشکاری براساس استاندارد API 5L PSL 2 آماده نماید.
دستگاه جوش : این دستگاه با ظرفیت 500KW قادر است در هر دو حالت CONTACT وINDUCTION لبه های آماده شده ورق را به یکدیگر جوش دهد.
 
دستگاه اندازه گیری ضخامت جوش به روش التراسونیک: این دستگاه بعد از ماشین گرده برداری جوش خارجی تعبیه شده و قادر است ضخامت جوش را اندازه گرفته و معین کند آیا این ضخامت در محدوده استاندارد قرار دارد یا خیر .
دستگاه تست التراسونیک ON-LINE : این دستگاه تشخیص عیوب احتمالی در محدوده درزجوش و HAZ را بلافاصله پس از جوش امکانپذیر می سازد و لذا قادر خواهد بود لوله معیوب را بلافاصله از خط خارج سازد.
دستگاههای بازپخت جوش : دو دستگاه بازپخت جوش با مجموع توان 800KW قادرند نیازمندیهای استاندارد API 5L PSL 2 را برآورده سازند.
ماشین تست Eddy-Current : این دستگاه قادر است عیوب سطحی احتمالی درزجوش را پس از عملیات خنک سازی لوله تشخیص دهد و لذا از ورود لوله معیوب به ناحیه عملیات نهایی جلوگیری کند.
قسمت عملیات نهایی
ماشین پخ زنی : این دستگاه دو انتهای لوله را براساس کیفیت و تلرانس مشخص شده در استاندارد API 5L PSL 2 پخ زنی می کند.
دستگاه تست مسطح سازی : این دستگاه نمونه های استخراج شده از لوله های تولید شده را براساس استاندارد API 5L PSL 2 تست مسطح سازی می کند.
دستگاه تست هیدروستاتیک : این دستگاه کلیه لوله های تولید شده را با حداکثر فشار 5000PSI بصورت هیدروستاتیک تست می کند .
دستگاه تست التراسونیک Off-Line :دستگاه 8 کاناله تست التراسونیک قادر است درزجوش ناحیه HAZ و نیز دو انتهای تمام لوله های تولیدی را براساس استاندارد API 5L PSL 2 تست نموده عیوب احتمالی را مشخص نموده علامتگذاری کند.
قسمت اندازه گیری: برای اندازه گیری وزن و طول هر لوله تولیدی ،فضا و امکانات بسیار مناسبی برایتامین نیازمندیهای استاندارد API 5L PSL 2 تعبیه شده است
 
 سیستم تعیین هویت لوله:
به منظور تامین اهداف شرکت کالوپ جهت تولید لوله با بالاترین کیفیت ممکن یک سیستم کامپیوتری بعنوان PIS (سیستم تعیین هویت لوله) ،به منظور افزایش توانایی دنبال کردن لوله تولیدی و دسترسی به تاریخچه دقیق تولید تک تک لوله ها در کارخانه کالوپ پیاده سازی شده است. در این سیستم اطلاعات هر لوله در هر ایستگاه تولیدی ثبت شده و از طریق یک شبکه Ethernet خلاصه و اهم آن دراختیار ایستگاه اصلی Server قرار می گیرد .این ایستگاه می تواند تاریخچه تولید هر لوله را حتی تا مشخصات کلاف فولادی اولیه و شماره ذوب آن مشخص نماید .با این سیستم مشتری می تواند خلاصه مراحل تولید و تست هر لوله را در هر زمان مقتضی بدست آوده و لذا نسبت به صحت مراحل تولید و تست اطمینان حاصل نماید .


تقسيم بندي لوله ها از نظر استقامت فشاري:
الف :  روش وزني: اين روش قديمي ترين روش مي باشد.براي هر لوله با قطر اسمي مشخص، وزن مشخصي را بصورت استاندارد شده(STD) قرارداد نموده اند. لوله هایي را كه يك برابر قوي شده باشد با نام XS و لوله اي را كه دو برابر قوي شده باشد را XXS مي نامند. اين روش مورد تائيد ASME و ASTM مي باشد. در ادامه مفصلا در این زمینه بحث خواهد شد.
ب: روش برنامه اي : در اين روش از حاصل تقسيم 1000 برابر فشار كاري لوله بر تنش مجاز آن استفاده مي شود. عدد حاصل را گرد نموده و با نامSchedule  Number مي شناسند.اين روش مورد تائيد ANSI ميباشد.
ج : روش كدينگ :  در اين روش ابتدا استاندارد معرفي شده و سپس گريد لوله بر اساس حداكثر تنش نقطه تسليم معرفي مي شود.براين اساس لوله ها را با گريدهاي A,B,X42,X46,X52,X56,X60,X65,X70,U89,U100 مشخص مي نمايند.مثال: لوله اي با مشخصات API – 5LS – X60 لوله اي است كه بصورت اسپيرال ساخته شده و مقاومت تنش تسليم آن 60000PSI مي باشد.
کارخانه جات کالوپ با داشتن 25 سال سابقه در تولید و ساخت لوله های ERW با درز جوش مقاومت الکتریکی قادر به تولید لوله هایی از 6 تا 16 اینچ و ضخامت 4 تا 12.7 میلیمتر با بالاترین کیفیت و مطابق با استاندارد های جهانی می باشد.
 

 

معرفی شرکت

شرکت کالوپ تولید کننده لوله های فولادی با هدف سرویس دهی به صنعت آبرسانی کشور در سال 1361 تاسیس شد. پس از 22 سال تامین این بازار با محصولاتی با بهترین کیفیت و بدون هیچگونه شکایت از طرف مشتریان شرکت کالوپ برای ورود به صنعت نفت و گاز ...

محصولات این شرکت :

- لوله های ERW با استاندارد های :ISP , API 5L PSL2 و IGS
- لوله های اسپیرال با استاندارد های : AWWA C200 و ASTM A53
- مقاطع سازه های فولادی با استاندارد های: ASTM A500 و DIN (EN 10219-1)

پروژه ها

تامین 900 کیلومتر لوله 12 اینچ با ضخامت 6.35 میلیمتر طبق استاندارد API 5L grade B برای شرکت ملی گاز ایران تامین 85 کیلومتر لوله به قطر 12 اینچ و ضخامت 6.35 میلیمتر طبق استاندارد API 5L grade X42 برای شرکت گاز خوزستان ...